CNC soustruhy YCM s lineárním vedením

Světový výrobce s tradicí od r. 1954 a asijský lídr v oblasti CNC obráběcích strojů, společnost YCM, reaguje na poptávky evropského trhu uvedením nové řady CNC soustruhů s lineárním vedením.

V současné době je k dispozici 5 špičkových modelových řad CNC soustruhů a soustružnických center pro přesné, výkonné i silové obrábění:

1) GT série s rovným kluzným vedením
2) TC16 série se šikmým lineárním vedením
3) TC26 a 36 série se šikmým kluzným vedením
4) TC46 série pro silové obrábění
5) NT série multisoustružnická centra se 2 vřeteny, poháněnými nástroji a Y osou

V tématickém článku se zaměříme na popis technických a užitných vlastností řady TC16, které uvedl na český a slovenský trh výhradní autorizovaný zástupce, společnost VASON CZ s.r.o.

Konstrukce stroje vychází ze standardních principů stavby strojů výrobce YCM – díky vlastní slévárně, speciální litině MEEHANITE® a dlouhé době zrání odlitků jsou základem stavby stroje vysoce tuhé odlitky hlavních částí soustruhu: základna a lože z jednoho kusu odlitku se sklonem 45º, což je mimořádná a bezkonkurenční výhoda těchto strojů; vřeteník, revolverová hlava a koník rovněž odlitky ze speciální litiny pro maximální absorpci rázů a vibrací vznikajících při obrábění. Excelentní tuhost stroje a obrábění, vysokou opakovatelnou přesnost a dlouhou životnost nabízí právě toto řešení výrobce YCM. Lineární vedení se skládá z lišty a valivých bloků s nosnými tělísky, které umožňují dynamicky plynulý rychloposuv v  osách X/Z. V současné době je nejmodernějším trendem užití valivých bloků s jehlovými válěčky, které přenáší max. dovolené zatížení pomocí vícekontaktního styku s lištou. Výrobce YCM instaluje do soustruhů, ale i vertikálních, horizontálních a portálových  center výhradně komponenty od japonských nebo evropských dodavatelů, v případě lineárních vedení to jsou THK nebo SCHNEEBERGER. Koník  s pevným nebo otočným hrotem je uložen na kluzném vedení pro udržení max. axiálního zatížení při soustružení s podepřením.  Revolverová hlava nabízí 10 nebo 12 pozic pro nástroje s upínáním přes kostky (tuhé upnutí) nebo VDI upínání (rychlá výměna nástroje). Servohydraulický pohon umožňuje úžasně rychlou aretaci a zamknutí do požadované pozice nástroje. Stroje jsou vybaveny pohony a řídícím systémem FANUC 0i-TD s ucelenými nadstavbami YCM, protože Fanuc vyrábí řídící systémy „na míru pro YCM“. Unikátní je kombinace technických parametrů a zástavbových rozměrů strojů TC-16. Nejmenší provedení TC-16A nabízí průměr vrtání vřetena Ø 62 mm při zachování min. vnějších rozměrů stroje.

Řada strojů TC16 se vyrábí ve 4 verzích:

1) TC16A s vrtáním vřetena 62 mm
2)
TC16LA s vřetenem 62 mm a prodlouženou délkou obrábění 750 mm
3) TC16B s vrtáním vřetena 77 mm
4)
TC16LB s vřetenem 77 mm a prodlouženou délkou soustružení 750 mm

V provedení s podavačem tyčí, lopatkou odebírání obrobků, sondou odměřování nástroje a kleštinovým upínačem jsou stroje určeny pro velkosériovou výrobu přesných dílců. Nedílnou součástí je možnost výbavy pro ekologický provoz strojů s odlučovači oleje, čištění chladící emulze a odsavači olejové mlhoviny.

Během jednání a typováním vhodného CNC soustruhu  zákazníkovi se snažíme získat a vstřebat co nejvíce informací o konkrétním typu obrábění včetně výkresové dokumentace obrobku. Široké portfolio soustruhů YCM umožňuje zákazníkovi nabídnout ideální stroj. Naopak zákazník si vybírá z kompletního portfolia strojů od jednoho výrobce. Užití soustruhů řady TC16 nalezneme v různých oblastech průmyslu: automobilový, zdravotnictví, elektrotechnický a samozřejmě při zakázkové výrobě.

YCM obráběcí stroje nabízí vynikající vlastnosti, vysokou opakovatelnou přesnost a přesnost polohování, špičkové dynamické a  užitné vlastnosti pro optimalizovanou návratnost investice včetně dlouhé životnosti. Navíc, stroje YCM prakticky nepotřebují servis v době záruky a pozáruční době do 2 let provozu, což potvrzují evropští i zákazníci společnosti VASON CZ s.r.o. Zákazníci si mohou vybrat řešení optimalizované na konkrétní výrobu z více než 90 modelů CNC obráběcích strojů renomovaného výrobce YCM.

Prezentaci strojů YCM je možno navštívit na nejbližších akcích, strojírenském veletrhu EMO 2011 v Hannoveru a následně říjnovém MSV 2011 v Brně.

TECHNICKÉ PARAMETRY SOUSTRUHU YCM-TC16A

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ PARAMETRY
Max. průměr obrábění                   270 mm
Max. délka obrábění                      370 mm

Vzdálenost mezi hroty                  600 mm

Oběžný průměr nad ložem            550 mm

Oběžný průměr nad suportem      320 mm
 

VŘETENO YCM
Průchod vřetena                            Ø 62 mm

Max. průměr tyče                           Ø 52 mm

Velikost sklíčidla                             6“        

Výkon                                            11/15 kW
Otáčky                                           5.000 ot/min

POJEZDY          
Osa X/Z                                         50/370 mm

Rychloposuv X/Z                           24/30 m/min

Pracovní posuv                             10 m/min

NÁSTROJOVÁ HLAVA
Typ pohonu                                   Servohydraulický

Počet pozic                                   10 nebo 12

Rozměr držáku nože                     20x20mm

Rozměr držáku pro vrtání              Ø40mm

KONÍK
Hrot                                                MT4

Pojezd koníku                                 270 mm

Průměr a zdvih pinoly                    Ø 75/100 mm

(Článek uveřejněn v časopisu MM PRŮMYSLOVÉ SPEKTRUM 9/2011)

TC16B - 1
TC16B - 2
TC16B - 3
TC16B - 4

© VASON CZ s.r.o.   |   Mapa webu   |   Právo na změnu vyhrazeno    |   Tvorba webových stránek by NOTIF s.r.o.

VASON CZ s.r.o., 4. května 352, 755 01 Vsetín, Česká republika, Tel./fax: +420 571 410 297, E-mail: vason@vason.cz